Дървесината е органичен, хигроскопичен и анизотропен материал. Нейните термични, акустични, електрически, механични, естетически, работни и др. свойства са много подходящи за използване, като е възможно да се изгради комфортна къща, като се използват само дървени изделия. С други материали е почти невъзможно. Но дървото има и някои недостатъци.
Следва много кратка информация за тази тема.

Предимства на дървесината:
Термични свойства
Както знаем, много от материалите се променят по размер и обем при промяна на температурата. Те се разширяват с повишаване на температурата. Това означава линейно и обемно разширение.
Разширяването води до намаляване на якостта на материалите. Стоманата, която е неорганична и негорима и има предимство пред огъня, но когато се използва в сгради, тя се разширява и свива в резултат на увеличаване на топлината.
Дървесината практически не се разширява срещу топлина. Напротив, чрез въздействието на топлината, тя изсъхва и набира сила. Изключение прави, когато нивото на влажност е под 0%. На практика нивото на влажност на дървесината не пада под 5% дори при най-сух климат.
Коефициентът на топлопроводимост на дървесината е много нисък. Алуминият отдава топлина 7000 пъти и приема 1650 пъти, мрамор 90 пъти и стъкло 23 пъти по-бързо от дърво.

Акустични свойства
Дървесината, като лек материал, не е много подходяща за звукова изолация. Но той е идеален за звукопоглъщане. Дървото предотвратява ехото и шума, като поглъща звука. Поради тази причина тя е широко използвана в концертни зали.
Електрически свойства
Устойчивостта на електрически ток на напълно суха дървесина е много голяма. Дървесината, изсушена в пещ, е много добър електрически изолатор. До известна степен изсушеното на въздуха дърво е същото. За съжаление, електрическото съпротивление на дървесината се намалява чрез увеличаване на съдържанието на влага. Статичното електричество, което е опасно за човешкото здраве, не се наблюдава в дървесината за разлика от металите, пластмасите и други материали. Поради тази причина дървесината е предпочитана като здравословен материал.
Механични свойства
Въпреки че дървото е лек материал, неговата здравина е доста висока. Например, докато якостта на опън на дърво с 0,6 / cm3 обемно тегло е 100 N / mm2, якостта на опън на стомана със обемно тегло 7,89 / cm3 е 500 N / mm2.

Естетични свойства
Дървото е има много добри естетични характеристики. Всяко дърво има свой цвят, дизайн и мирис, а дизайнът на дървото се променя според начина, по който е третиран. Възможно е да се намерят различни дървени материали в зависимост от цвета и дизайна. Тя може да бъде боядисана до по-тъмни цветове чрез лак или да се придаде ярка и матова повърхност.
Окислителни свойства
Въпреки, че дървесината по някакъв начин има окислителни характеристики, те не са кадо видът окисление, което се наблюдавано в металите. Металите получават ръжда, дървото не. За такива характеристики се предпочита използването на дървесина, за да се избегне ръжда, когато е необходимо.
Работни свойства
Дървесината е лесна за ремонт и потдръжка. Времето за строеж е кратко. Времето да се построи една къща със сглобяеми панели от дърво е от порядъка на 2-3 месеца.

Многообразие
В света има повече от 5000 вида гори. Техните специфични гравитационни, макроскопични и микроскопични структури са различни. Съответно, техните физически, термични, акустични, електрически и механични свойства също са различни. Поради това разнообразие е възможно да се намери дърво, подходящо за нуждите. Например, за топлинна изолация и звукопоглъщане, се използва лека дървесина. По същия начин тежките се използват за строителни цели.
Недостатъци с дървесината и тяхното справяне:
Свиване и подуване на дървесина
Дървото е хигроскопичен материал. Това означава, че той ще абсорбира парите и това довежда до набъбване на дървесните влакна.
Влошаване на дървесината
Агентите, причиняващи разрушаването и унищожаването на дървесината, се разделят на две категории: биотични (биологични) и абиотични (небиологични).
Биотичните средства включват гниене и мухъл, бактерии и насекоми.
Абиотичните агенти включват слънце, вятър, вода, определени химикали и огън.
Биотично влошаване на дървесината
Дървесината е органичнен продукт. Както всяка органична стока, дървото е хранителен продукт за някои растения и животни. Хората не могат да усвоят целулозата и другите съставки от дървесина, но някои гъби и насекоми могат да го усвоят и да я използват като хранителен продукт. Насекомите пробиват отвори и правят канали в дърво. Още по-опасното е, когато гъбите започват да причиняват разпад на дървото – частично и дори напълно.
Биологичното разрушаване на дървесина поради нападения от разпадащи се гъби, дървоядни насекоми и морски свредла по време на преработката и в експлоатация има техническо и икономическо значение.

Физиологични изисквания за унищожаване на дървесина и гъбички, обитаващи дървесина:
Благоприятна температура
Температурата трябва да бъде 25-30 ° C за оптимален растеж на повечето гниещи дървета гъби. Но някои от тях могат да понасят температура между 0-45 ° C.
Снабдяване с кислород
Кислородът е от съществено значение за растежа на гъбичките. В отсъствието на кислород няма гъбички, които да растат. Добре известно е, че съхранението на дърва под вода ще ги предпази от нападения от гъби.
Хранителните вещества
Дървото е органично съединение и се състои от 50% въглерод. Това означава, че дървото е много подходящо хранително вещество за гъбичките, тъй като гъбичките получават енергията си от окисляване на органични съединения. Дървесните ротари на гниещите гъбички могат да използват полизахариди, докато петна от гъбички очевидно изискват прости форми като разтворими въглехидрати, протеини и други вещества, присъстващи в паренхимната клетка на беловина. Освен това, наличието на азот в дървото е необходимо за растежа на гъбички в дърво.
Насекоми
Насекомите могат да бъдат разделени в три вида: термити, бръмбари и мравки.

Термити
Има два вида термити: Подземните термити увреждат дървесината, която е необработена, влажна, в пряк контакт с водата, почвата и други източници на влага.
Сухите дървесни термити атакуват и обитават дървесина, която е била изсушена до съдържание на влага от 5 до 10%. Увреждането от сухите дървесни термити е по-малко от подземните термити.
Мравки
Мравки не се хранят с дърво. Те тунелират през дървесината и създават подслон. Най-често те атакуват дърво в контакт с почвата.

Минимизиране на проблемите на дървото
Повечето от най-често използваните стратегии за защита на дървесината включват сушене, покритие и / или импрегниране.
Внимателен подбор на дървесина
Някои видове са със естествена защита от гниене, защото имат здрава сърцевина. Такива видове включват сладък кестен (Castanea sative Mill.), Дъб (Quercus spp.), Хвойна (Juniperus spp.)
Слагане на защитен слой
Покритието осигурява защита на дърво, използвано както на закрито, така и на открито. Покритието предотвратява бързото поемане и загуба на влага и намалява свиването и набъбването, което може да доведе до напукване на повърхността и други проблеми. Но покритието не предотвратява напълно промените в съдържанието на влага. Покритието забавя, но не спира нивото на влага. Покритието с плътни или пигментирани петна предпазва дървото от ултравиолетовите лъчи.

Сушене
Обикновено дървесината няма да бъде атакувана от обикновените гъбички при съдържание на влага под точката на насищане с влакна . Гъбите не могат да атакуват дървесина, използвана вътре и в отопляеми помещения, тъй като равновесното съдържание на влага (EMC) е много по-ниско от (точката на насищане с влакна) FSP. например 6%
Един от най-ефективните начини за предотвратяване на гниенето на дървото е да го изсушите напълно и да го запазите сухо. Това е много важен процес , тъй като дори дървесината, която е била изсушена в пещ, лесно ще си възвърне влагата, ако е поставена във влажна среда.
Дървесината може да бъде изсушена на въздух или в някакъв вид суха пещ. Самото изсушаване на въздуха не е достатъчно за дървени изделия, които се използват в отопляеми помещения. Затова е необходимо сушене в пещ. То има много предимства. Едно от тях е убиването на гъби или насекоми, които могат да бъдат нападнати върху дървото и да намалят неговите механични свойства.
Импрегнатори
Можем да предотвратим разпадането на дървесината, като я обработим с импрегнанти за дърво. Но някои от тях могат да навредят на хората и другите същества. Поради тази причина, ако дървеният материал се използва на открито в ситуации, в които често е влажен или в близост до течна вода, дървеният материал трябва да бъде третиран с препарати за импрегниране, за да се постигне дълготрайна дълготрайност.
Пожар
Друг недостатък на дървото е, че той лесно улавя огъня. Дървесината се състои от органични съединения, съставени предимно от въглерод и водород. Те могат да се комбинират с кислород и изгаряния. Поради тези свойства дървото се класифицира като запалим материал.Дървесината изгаря по-трудно, когато обемното и съдържание на влага се увеличават и обратно.
Използването на дебела дървесина като структурен елемент е друг начин за разширяване на точката на изгаряне. Външната повърхност изгаря и се превръща в въглен. Въглен, който се образува на повърхността на дървото, тъй като гори, е много ефективен топлоизолатор. Затова големите дървета изгарят много бавно. Освен това дървото е много добър топлоизолатор

Ако искате да прочетете още за дървото, може да видите статията ни за Бамбука